
Czy pożyczka hipoteczna jest dostępna tylko dla klientów indywidualnych?
Pożyczka hipoteczna od razu nasuwa skojarzenie z zakupem nieruchomości. Jednak w tej gamie produktów można znaleźć znacznie więcej rozwiązań, choćby takich jak hipoteka odwrócona. Przede wszystkim należy wiedzieć, że pożyczki hipoteczne są dostępne również dla firm oraz rozumieć różnicę pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym.
Czym się różni kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?
Nie istnieje konsekwentne nazewnictwo stosowane przez wszystkie banki i instytucje finansowe. Wyjaśnienie tego zagadnienia wymaga nieco więcej wysiłku.
W produktach hipotecznych wyróżnia się dwa podstawowe rozwiązania. Pierwszym z nich jest finansowanie zakupu nieruchomości. Taka sytuacja ma miejsce, gdy, przykładowo, osoba fizyczna chce zakupić mieszkanie. Dysponując odpowiednim wkładem własnym, bank wykłada resztę pieniędzy na zakup, a w księgach wieczystych pojawia się wpis o istniejącej hipotece.
Drugim produktem z tej gamy są natomiast pożyczki, które mogą być celowe, lecz niekoniecznie, których zabezpieczeniem jest posiadana nieruchomość. W tej sytuacji, osoba posiadająca dom, mieszkanie czy działkę może uzyskać znacznie większą kwotę pożyczki. W tym celu pomiędzy osobą fizyczną a bankiem zawierana jest umowa kredytowa, a zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest już posiadana nieruchomość. Warunkiem uzyskania pożyczki jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej.
Pierwszy z wymienionych produktów często jest określany mianem kredytu hipotecznego, natomiast drugi najczęściej jest określany jako pożyczka hipoteczna. Zdarza się jednak, że niektóre banki kredyt na zakup nieruchomości nazywają kredytem mieszkaniowym, a kredyty zabezpieczane nieruchomością nazywają kredytami hipotecznymi. Może to czasem wzbudzać lekką konfuzję.
A jak jest w przypadku firm?
Jednak bardzo interesującą wiadomością jest fakt, że z tego typu produktów mogą korzystać również firmy. Pożyczka dla firm pod zastaw nieruchomości może być strzałem w dziesiątkę, gdy pojawia się nagła potrzeba finansowa w firmie: zakup nowych maszyn, remont istniejących nieruchomości czy… brakuje wkładu własnego na uzyskanie kredytu w banku.
Przedsiębiorstwa mogą rozłożyć raty zobowiązania nawet na 15 lat, a kwota w wysokości miliona złotych z pewnością pozwoli "poszaleć" i nie będzie ograniczeniem w kwestii realizacji celów. Dodatkowymi zaletami tego typu produktów jest krótszy czas procesu kredytowego, gdyż instytucja finansowa nie będzie potrzebowała dodatkowych zabezpieczeń takich jak weryfikacja historii kredytowej w BIG, BIK, KRD czy szczegółowego wglądu do dokumentów finansowych firmy.